DAVULUMBAZ YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

DAVULUMBAZ YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

BD-001

DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMİ 

Mutfaklarda kullanılan davlumbazların, uzun süre temizlenmeden kullanıldığı taktirde içinde biriken yağların herhangi bir sebeple tutuşmasından kaynaklanan davlumbaz yangınlarının söndürülmesi oldukça zordur. Davlumbaz söndürme sistemi davlumbazlarda çıkacak yangınlarının söndürülmesinde en kolay ve en etkili çözüm yoludur.

Davlumbaz söndürme sisteminin çalışma prensibi, davlumbazın içinde bulunan dedektörlerin algılamasıyla dedektörlerin 182 derece sıcaklıktan sonra kopması veya sistemde bulunan manuel boşaltma butonunun çekilmesi sonucunda tüpün içinde bulunan köpüğün cihazların üzerine davlumbazın filtresinin içine ve bacasına nozullar yardımı ile püskürtülmesini sağlayarak tutuşan yağların söndürülmesi sağlanmaktadır.

BD-002

BD-003

Teknik olarak sistemin çalışması sistemde gerili duran çelik telin gerginlik esasına göre işlemektedir. Söndürme sisteminde çelik telin üzerine dedektörler bağlanmıştır ve tel manuel boşaltma butonu ile sonlandırılmıştır. Yani dedektörlerin otomatik algılaması veya butonun çekilmesi ile çelik telin gerginliğinin bozulması durumunda sisteme bağlı bulunan kontrol kutusunun kolu düşerek 12 gramlık CO2 tüpünü patlatacak CO2 tüpünün patlaması sonucu köpük tüpünü ateşleyerek köpüğün nozullar sayesinde mahale boşalması gerçekleşecektir.

 

Sistemin korunması ve sağlıklı çalışması için dikkat edilecek hususlar şunlardır:

1- Nozulların bağlı bulunduğu boru tesisatı mutfak davlumbazının altında bulunan cihazların kapladığı alanlar ve orta noktaları hesaplanarak nozulların yüksekliği ile uzunluğu bunlara göre konulmuştur. Bu yüzden nozullarla kesinlikle oynanmaması gerekmektedir.

2- Algılama hattının temizlenmesi esnasında dedektörlerin ve algılama hattının sert darbelere karşı dikkat edilmesi gerekmektedir. Daha önce belirttiğimiz gibi sistemin çalışma prensibi çelik telin gerginliği esasına göre çalıştığı için dikkatsiz davranmak sistemin yanlış boşaltma yapmasını sağlar.

Kurulan söndürme sistemi çalışma prensibi aşağıdaki gibidir.

Mesaj Gönder
Powered by